Ortadoğu'nun en iyi forumu

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Firefox 3, Haziran'da çıkıyor

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Firefox 3, Haziran'da çıkıyor Bir Cuma Mayıs 30, 2008 9:07 pm

Admin

avatar
Admin(takım kaptanı)
Admin(takım kaptanı)
Hayranlarının dört gözle beklediği tarayıcının yeni sürümü gelecek ay Beta olmaktan çıkarak kullanıma hazır hale getirilecek. Yeni Firefox'ta önemli değişiklikler var...
Mozilla adına resmi açıklama, mühendislik bölümünün başkanı Mike Schroepfer'den geldi. Önceki gün verdiği bir röportajda "Haziran ayı içerisinde bir günde final sürümü çıkarmayı düşünüyoruz" diyen Schroepfer, şu anda son eklentilerin ve güncellemelerin yapıldığını belirterek aday sürüm üzerindeki düzenlemelerde sona yaklaşıldığını da sözlerine ekledi.
İnternetin gün geçtikçe daha yaygın hale gelmesi ve internet üzerindeki web 2.0 uygulamalarının artış göstermesi üzerine tarayıcılar da önem kazandı. Üzerinde ağır JavaScript kodu barındıran siteleri çalıştırabilmek ve kullanıcılara daha performanslı yazılımlar sunmak için tarayıcı üreticileri de sürekli kendilerini yeniliyorlar.
Hatırlanacağı gibi Beta sürümü adı altında uzunca bir süredir Firefox 3 kullanıcıların tecrübe etmesi için indirmeye açıktı. Beta sürümünü bugüne kadar 1.5 milyon kişinin test ettiği tarayıcıda kullanıcıların deneyimleri üzerinden toplanan geri dönüşlerle final sürüme hazırlanıldı.
Final sürümdeki en belirgin yeniliklerden de bahseden Schroepfer üç temel noktanın altını çizerek şunları söyledi;
"En önemli değişiklik elbette 'dehşet' diye adlandırdığımız adres çubuğu. En basitinden benim senelerdir süre gelen tarayıcı kullanma alışkanlığımı değiştirdi diyebilirim. Artık birkaç tuşa basarak istediğim adreslere çok daha kolay ulaşabiliyorum. Aynı zamanda geçmiş gezintilerim ve hatırlaması zor bağlantıları da kolaylıkla bulabiliyorum.
İkinci sırada performans ve hafıza kullanımı geliyor. Önceki sürüme oranla 2 veya 3 kat, IE7'ye oranla da 10 kat civarında daha hızlı bir tarayıcı ortaya çıktı. Gerçekten de hafıza kullanımı konusunda önemli bir yol aldık diyebilirim. Özellikle de çok sayıda pencere ve sekme açıldığında artık hafızaya daha az yükleniliyor.
Üçüncü olarak casus yazılımlara ve bu içerikteki sitelere karşı geliştirdiğimiz güvenlik özelliklerini söyleyebilirim. İnsanlara internetin zararlı bölümlerine girmeyin diye uyarılarda bulunuyorduk. Ama artık görüyoruz ki yasal siteler ön plana çıkıyor. Varsayılan olarak gelişmiş güvenlik özelliklerine sahip olmak çok daha iyi."
Öte yandan CNET Türkiye olarak Firefox RC1 sürümü üzerinde edindiğimiz tecrübelerde, denildiği gibi performans artışı yaşandığını söyleyebiliriz. Ancak bu artış eklentilerin kullanılmadığında yaşanıyor. Elbette son sürüm çıktığında bu ufak gediklerin kapatılması ihtimalini de göz ardı etmemeli.

Kullanıcı profilini gör http://kosar.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz